(Zornotzan, 2016ko apirilaren 17tik 23ra).
AZKENEKO
SAILKAPENA, 7 TXANDA JOKATU ONDOREN.
1)
Salvador Gabriel Del Rio De Angelis (Argentina, Sestao taldekoa) (2.524) –
5’5 puntu.
2)
Mikel
Huerga Leache (Nafarroa) (2.449) – 5’5 puntu.
3)
Sergio
Trigo Urkijo (Bizkaia) (2.397) – 4’5 puntu.
4)
Javier
Marchena Hurtado (Araba) (2.352) – 4’5 puntu.
5)
Alain
Prieto Aranguren (Bizkaia) (2.224) – 4’5 puntu.
6)
Mikel
Ortega Lopez (Nafarroa) (2.272) – 4 puntu.
7)
Eihartze
Buiza Prieto (Bizkaia) (2.120) – 4 puntu.
8)
Iñigo
Axpe Balenciaga (Bizkaia) (2.110) – 4 puntu.
9)
Aritz
Abalia Patino (Gipuzkoa) (2.032) – 4 puntu.
10) Miguel Angel Gonzalez Martinez (Araba) (2.115) – 4 puntu.
11) Ricardo Perez Pacheco (Bizkaia) (2.192) – 3’5 puntu.
12) Iñigo Ortin Blanco (Nafarroa) (2.127) – 3’5 puntu.
13) Modesto Perez Fernandez (Bizkaia) (2.114) – 3 puntu.
14) Jokin Fernandez Zubitur (Gipuzkoa) (2.019) – 3 puntu.
15) Irati Laseca Arana (Nafarroa) (1.823) – 3 puntu.
16) David Diez Fraile (Bizkaia) (2.149) – 3 puntu.
17) Fulgencio Gomez Fernandez (Araba) (1.874) – 3 puntu.
18) Jesus Hernandez Perez (Bizkaia) (1.994) – 2’5 puntu.
19) Koldo Torres Garcia (Bizkaia) (2.004) – 2’5 puntu.
20) Carlos Sanchez Ruesga (Gipuzkoa) (1.948) – 2’5 puntu.
21) Jose Antonio Fernandez De Pinedo Orive (Araba) (1.856) –
1’5 puntu.
22) Luis Olaizola Ortega (Gipuzkoa) (2.163) – 1’5 puntu.
USTEKABE
HANDIRIK GABEKO TXAPELKETAN, SALVADOR DEL RIO NAGUSI.
Salvador
Gabriel Del Rio De Angelis, txapelduna. 40 urte ditu. Argentinan jaioa, Sestao
xake taldean jokatzen du.
Pronostikoa bete egin zen eta ranking-eko lehenengo seiek
azkeneko sailkapenaren buruan amaitu zuten. Gainera, ia orden berean (Alain
Prieto bosgarren eta Mikel Ortega seigarren izatea izan zen postu truke
bakarra).
Salvador
Del Riok ongi baliatu zuen lehenengo partidan Mikel Huergak galdu izana. Alain
Prieto, Sergio Trigo eta Mikel Huergarekin berdintzea nahikoa izan zuen
txapeldun izateko (noski, ustez errazagoak ziren beste lau arerio ere gainditu
behar izan zituen).
Sergio Trigok, Javier Marchenak,
Mikel Ortegak eta Iñigo Ortinek eloan beherakada txiki bat izan zuten. Ez zuten
txapelketa baliatu beren jokoaren leherketa egiteko. Hala ere, hurrengo
urteetan eman dezaketenaren lehenengo zantzuak erakutsi zituzten XXXI. edizio
honetan.
TXAPELKETAREN HISTORIA.
URTEA |
JOKALEKUA |
TXAPELDUNA |
1987 |
Barakaldo |
Felix Izeta Txabarri |
1988 |
Elorrio |
Juan Mario Gomez Esteban |
1989 |
Amorebieta |
Francisco Gallego Eraso |
1990 |
Irun |
Juan Mario Gomez Esteban |
1991 |
Arrasate |
Felix Izeta Txabarri |
1992 |
Bergara |
Rafael Alvarez Ibarra |
1993 |
Basauri |
Jesus M. Iruzubieta Villaluenga |
1994 |
Zarautz |
Rafael Alvarez Ibarra |
1995 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Jesus M. Iruzubieta Villaluenga |
1996 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Jesus M. Iruzubieta Villaluenga |
1997 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Juan Mario Gomez Esteban |
1998 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Juan Mario Gomez Esteban |
1999 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Unai Garbisu De Goñi |
2000 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Rafael Alvarez Ibarra |
2001 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Juan Mario Gomez Esteban |
2002 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Felix Izeta Txabarri |
2003 |
Ruta de Europa Hotela (Subilla Gasteiz) |
Juan Mario Gomez Esteban |
2004 |
Portugalete |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2005 |
Portugalete |
Juan Mario Gomez Esteban |
2006 |
Zornotza |
Juan Mario Gomez Esteban |
2007 |
Zornotza |
Miguel Navarro Cia |
2008 |
Zornotza |
Alejandro Franco Alonso |
2009 |
Zornotza |
Juan Mario Gomez Esteban |
2010 |
Zornotza |
Alejandro
Franco Alonso |
2011 |
Zornotza |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2012 |
Zornotza |
Mikel Huerga Leatxe |
2013 |
Zornotza |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2014 |
Zornotza |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2015 |
Zornotza |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2016 |
Zornotza |
Santiago Gonzalez De la Torre |
2017 |
Zornotza |
Salvador Gabriel Del Rio De Angelis |
PALMARESA.
1)
Juan
Mario Gomez Esteban (Bizkaia) – 9 titulu.
2)
Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia) – 6 titulu.
3)
Rafael Alvarez Ibarra (Bizkaia) – 3 titulu.
4)
Jesus
M. Iruzubieta Villaluenga (Burgos, orain Sestao taldekoa) – 3 titulu.
5)
Felix
Izeta Txabarri (Gipuzkoa) – 3 titulu.
6)
Alejandro Franco Alonso (Gipuzkoa) – 2 titulu.
7)
Salvador
Gabriel Del Rio De Angelis (Argentina, Sestao taldekoa) – Titulu bat.
8)
Francisco Gallego Eraso (Gipuzkoa) – Titulu bat.
9)
Unai
Garbisu De Goñi (Nafarroa) – Titulu bat.
10) Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa) – Titulu bat.
11) Miguel Navarro Cia
(Nafarroa) – Titulu bat.
TXAPELKETAREN HISTORIAREN XEHETASUN GEHIAGO.
1987. urtean: Felix Izeta Txabarri
(Gipuzkoa), garaile.
1988. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile.
1989. urtean: Francisco Gallego
Eraso (Gipuzkoa), garaile; Juan
Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), bigarren; Jesus Maria Iruzubieta Villaluenga (Espainia,
Araban federatua), hirugarren.
1990. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile.
1991. urtean: Felix Izeta
Txabarri (Gipuzkoa), garaile.
1992. urtean: Rafael Alvarez
Ibarra (Bizkaia), garaile.
1993. urtean: Jesus Maria
Iruzubieta Villaluenga (Espainia, Araban federatua), garaile.
1994. urtean: Rafael Alvarez
Ibarra (Bizkaia), garaile.
1995. urtean: Jesus Maria
Iruzubieta Villaluenga (Espainia, Araban federatua), garaile.
1996. urtean: Jesus Maria
Iruzubieta Villaluenga (Espainia, Araban federatua), garaile.
1997. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile.
1998. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile.
1999. urtean: Unai Garbisu De
Goñi (Nafarroa), garaile; Luis Olaizola Ortega (Gipuzkoa),
bigarren; Cristobal Limeres Guiance (Bizkaia), hirugarren.
2000. urtean: Rafael Alvarez
Ibarra (Bizkaia), garaile; Carlos Varas Gonzalez (Bizkaia),
bigarren; Eleazar Ortiz Herranz (Araba), hirugarren.
2001. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile; Felix Izeta Txabarri (Gipuzkoa), bigarren; Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia), hirugarren.
2002. urtean: Felix Izeta
Txabarri (Gipuzkoa), garaile; Santiago Gonzalez De la Torre
(Bizkaia), bigarren; Alejandro Ruiz Gomez (Espainia, Araban federatua),
hirugarren.
2003. urtean: Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia), garaile; Miguel
Navarro Cia (Nafarroa), bigarren; Santiago Gonzalez De la Torre
(Bizkaia), hirugarren.
2004. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; Juan
Mario Gomez Esteban (Bizkaia), bigarren; Iñigo
Argandoña Riveiro (Gipuzkoa), hirugarren.
2005. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile; Santiago Gonzalez De
la Torre (Bizkaia; Carlos Varas Gonzalez
(Bizkaia), hirugarren.
2006. urtean: Juan Mario Gomez
Esteban (Bizkaia), garaile; Alberto Andres Gonzalez (Asturias),
bigarren; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa), hirugarren.
2007. urtean: Miguel Navarro Cia (Nafarroa), garaile; Santiago Gonzalez De la Torre
(Bizkaia), bigarren; Cristobal Limeres Guiance (Bizkaia), hirugarren.
2008. urtean: Alejandro Franco Alonso (Madril, Bizkaiko lizentzia zuena), garaile; Santiago
Gonzalez De la Torre (Bizkaia), bigarren; Juan
Mario Gomez Esteban (Bizkaia), hirugarren.
2009. urtean: Juan Mario Gomez Esteban
(Bizkaia), garaile; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa), bigarren; David
Astasio Lopez (Araba), hirugarren.
2010. urtean: Alejandro Franco
Alonso (Madril, Gipuzkoako lizentzia duena), garaile; Rodrigo
Sarralde Osua (Bizkaia), bigarren; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa),
hirugarren.
2011. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; Iñigo Argandoña Riveiro (Gipuzkoa),
bigarren; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa), hirugarren.
2012. urtean: Mikel Huerga Leatxe
(Nafarroa), garaile; Alejandro Franco Alonso (Madril,
Bizkaiko lizentzia zuena), bigarren; Santiago Gonzalez De la Torre
(Bizkaia), hirugarren.
2013. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; David Astasio Lopez (Araba),
bigarren; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa), hirugarren.
2014. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; Salvador Gabrfiel Del Rio De
Angelis (Argentina, Sestao taldekoa), bigarren; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa),
hirugarren.
2015. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa),
bigarren; Alejandro Franco Alonso (Madril,
Gipuzkoako lizentzia zuena), hirugarren.
2016. urtean: Santiago Gonzalez
De la Torre (Bizkaia), garaile; Salvador Gabrfiel Del Rio De
Angelis (Argentina, Sestao taldekoa), bigarren; David Astasio Lopez (Araba),
hirugarren.
2017. urtean: Salvador Gabriel
Del Rio De Angelis (Argentina, Sestao taldekoa), garaile; Mikel
Huerga Leatxe (Nafarroa), bigarren; Sergio Trigo Urkijo (Bizkaia),
hirugarren.
2017-04-23.
Iturria: “https://info64.org/campeonato-de-euskadi-absoluto-2017/standings”.